Snílek neznámý a Múza nočních můr

Snílek neznámý a Múza nočních můr

Laini Taylor

“Sen si vybírá snílka.”

Žánr: Young-Adult, Fantasy

Knihovna a v ní snílek, jehož původ je všem zcela ukradený.

Seznamte se – Lazlo Neznámý, na první pohled nezajímavý knihovník s křivým nosem a věčně rozčepýřenými vlasy. Uvnitř jeho hlavy se však, pod vrstvami nejistoty a osamělosti, ukrývá zázračný svět plný barevných koberců, vonného koření a okřídlených serafů. Ve své mysli si buduje město, které zná jen z bájí a povídaček vyprávěných starým mnichem, město, jehož jméno Lazlo v dětství znal stejně dobře, jako své vlastní, ale pak jako zázrakem zmizelo a nahradilo jej pouze slovo Pláč. Lazlo však věří, že pravé jméno města znovu nalezne.

Samotného jej ovšem překvapí, když se jednoho dne před branami jeho knihovny objeví skupina proslulých Tizerkane, bojovníků z Pláče.

Lazlo se připojí k jejich výpravě plné vědců a dobrodruhů, o jejímž smyslu nemá nikdo z účastníků ani ponětí. Společně doputují ke Snílkově vysněnému městu, které však nemá s jeho představou mnoho společného – lidé jsou v něm smutní a ustrašení a nad městem se jako hrozba nad postelí spáče, vznáší citadela, domov pěti safírově modrých dětí bohů, o kterých ve městě nikdo neví a přesto je již z jejich podstaty každý nenávidí.

Ve vznášející se citadele žije Sarai, dívka s modrou pletí a zářivě zrzavými vlasy, dobrým srdcem a můrami snů na rtech. Když se jednoho dne s Lazlem ve snu setkají, zamilují se do sebe… Jejich lásku však komplikují nenávistné pohledy Pláče k obloze, vzdálenost, která dva zamilované dělí a Saraiina sestra Minya, která si pouhou silou myšlenky drží duchy jako sloužící.

Setkají se Lazlo a Sarai a  budou moct být spolu? Podaří se bojovníkům Tizerkane a skupině vynálezců zbavit město Pláč jeho okovů a najít znovu jeho pravé jméno? A propustí někdy Minya své otroky?

Knihu Snílek neznámý si čtenář neoblíbí hned, je třeba se do ní nejdřív začíst. Lze ji ale, po dočtení, rozhodně zařadit mezi nejlepší fantasy knihy na českém trhu. To platí i o druhém dílu Múza nočních můr, který je však již od začátku napínavý a velmi dobře se čte. Prvních dvacet stran působí první díl nezajímavě, až nudně. Když se ale čtenář, podívá na recenze knihy, zjistí, že díky skvělým hodnocením se vyplatí číst dále. Děj se ve třetině prvního dílu rozvine naprosto nečekaným způsobem a zvraty, kouzelná, snová nálada a napětí, co bude dál, jej provázejí až do konce příběhu, tedy i druhým dílem knihy. 

Málokdy se čtenáři stane, že by ho kniha rozplakala i rozesmála zároveň, ale toto dílo dokáže obojí. Charakteristika postav je barvitá, dokonale vykreslená a jednotlivé osoby v knize znázorňují určitou stránku lidství, lidské osobnosti, a v každé z nich je tak možné najít kousek sama sebe.

Zdroj: flickr.com

Napište odpověď