Za kulturou v karanténě

Jak v době karantény podpořit umění

Při mapování ztrát připisovaných na účet koronaviru se dostáváme k samostatné kapitole s názvem Kultura. Právě kulturní instituce jako jsou divadla, kluby a koncertní sály, byly mezi prvními, kterých se vládní opatření spojené se šířením viru COVID-19 dotkla.

V den 16. března byla na základě vládního nařízení veškerá divadla uzavřena, čímž pro většinu umělců letošní sezóna skončila. Do úzkých se tak kromě herců dostali hudebníci, režiséři a mnoho dalších souvisejících profesí. Prázdnotou zejí galerie, kina a koncertní sály. Nečekané přerušení sezóny pro mnohé umělce a soukromé instituce znamená zároveň přerušení veškerých příjmů. Pro některé je tato situace dokonce devastující.

,,Nejhůř dopadnou herci a technici, kteří jsou honorovaní za představení. Za neuskutečněné představení samozřejmě honorář nedostanou. To je fatální díra do jejich rodinných rozpočtů, to mě děsí nejvíc.‘‘ Řekl pro iDnes.cz Karel Heřmánek, herec a ředitel Divadla Bez zábradlí.

Soukromé galerie a instituce žijící pouze z výdělku ze vstupenek nemusí mít z čeho zaplatit nájem, a co teprve umělci, kteří kvůli viru nemohou chodit do práce.

Rychle se proto začalo pátrat po možném řešení. Mnoho divadel se rozhodlo přesunout na tzv ,,virtuální jeviště¨ a pomocí internetu svá vystoupení streamovat na platformách jako jsou facebook nebo youtube. Svůj běžný repertoár nahrazují krátkými scénkami, seriálovými videi, rozhovory s herci nebo citacemi oblíbených básní.

Zrodilo se také mnoho projektů, které mají zrušené kulturní akce nahradit. Jedním z nich je například nekomerční internetové United Live rádio, které by v době karantény mělo publiku nahradit zrušené koncerty a festivaly. Podobný projekt s názvem Hrajeme do oken má zase za cíl propojit umělce s posluchači kteří tráví karanténu doma. Každý se tak může zapojit do organizace malého koncertu přímo před okny svého domu.

Způsobů jak podpořit umělce v současné nepříjemné situaci je mnoho. Pomoci příspěvkem zaslaným na účet jednomu (nebo více) ze streamujících divadel, nebo se zapojit do projektu Vstupenky na NIC 2020 a zaplatit vstupné na některou ze zrušených akcí. Díky sbírce donio.cz mohou zájemci podpořit libovolnou částkou muzikanty na volné noze.

I přes veškeré příspěvky je na tom mnoho soukromých institucí nepobírajících dotace od státu špatně. Situace sice uškodila všem, stát ale pomáhá pouze některým.

Napište odpověď