Když surfařům dojdou vlny aneb Stručná historie skateboardingu

O tomto velmi populárním sportu, nebo také lifestylu, víme od poloviny 20. století. Neznáme nikoho, kdo by vyrobil první skate nebo na něm první jezdil. Skate podle všeho vymysleli surfaři, kterým došly vlny. Nejdříve se ježdění na suché zemi nazývalo jako chodníkové surfování neboli sidewalk surfing. První skejty vypadaly jako kusy prkna, na kterých byla přimontovaná kola z bruslí. Po nějaké době se začaly vyrábět tak, jak je známe dnes – stlačováním tenkých plátů dřeva a lepením epoxidy. 

Velký rozmach přišel s časopisem Skateboard Magazine, díky kterému šly skaty na dračku, než ve světě prken před rokem 1970 přišel velký úpadek.

V roce 1972 však firma Caddilac Wheels vynalezla polyuretanová kolečka, která jsou oproti starým velmi rychlá a přilnavá. Díky nim skateboarding zase roste a zájem o něj také.

Americká crew Z-Boys přináší do skateboardingu jízdu v bowlu, když v Kalifornii zavládla velká sucha a vláda nařídila šetřit s vodou. Hodně betonových bazénů tak zelo prázdnotou a Tony Alva se svou crew tady pokládá základy bowlového a u-ramp ježdění.

V roce 1980 přišla vert rampa neboli u-ramp. Moc lidí ji však nezkoušelo, protože byla drahá a často neměli přístup do skateparků.

V u-ramp ježdění je největší legendou Tony Hawk, který byl na vrcholu X-games a je považován za jednoho z nejlepších riderů vůbec. Jako první udělal otočku o 900° v u-rampě a  se společností Activision v roce 1998 vytvořil hru Skate Pro, která se vyvíjí a hraje dodnes.

Touto dobou se stával populárnějším street skateboarding, také díky Rodney Mullenovi, který přinesl do streetu obrovské množství triků a hlavně ten základní – kickflip. Díky němu neupadal ani freestyle, kde byl také velkým inovátorem.

Od roku 1990 až do ted‘ se na skateboard používají desky o šířce 7–8,5 palce a délce 32 palců. Kola jsou extrémně tvrdá a umožňují velmi solidní zrychlení a tím i větší možnosti v provádění triků.

V „devadesátkách“ už převládá street, který má nejvíce možností, kombinací triků a podobně. Dnes je také nejrozšířenější a tak to bude i nadále. 

Skateboardové závody jsou velmi sledovaným trendem. Jde například o největší závod Street league, kde je nejvyšší možná výhra 150 tisíc dolarů. Těmto závodům konkurují X-games, které se ale nevěnují pouze skateboardu. Největším jménem je Nyjah Huston, který naprosto dominuje oproti ostatním závodníkům. SLS neboli street league vyhrál i několikrát za sebou a to s obrovskými náskoky. Jména, která stojí také za zmínku jsou: Chris Joslin, Shane o’Neill, luan Oliviera, Felipe Gustavo, Kelvin Hoefler a další.

Skateboarding se měl letos objevit i na olympiádě, která byla ovšem nakonec odložena. Olympiádu pojede celkem 80 skateboardistů/-istek z celého světa a budou soutěžit ve 2 disciplínách: street a bowl. To znamená, že street za muže pojede 20 jezdců, za ženy 20 jezdkyň. Podmínkou je, aby z každého kontinentu byl alespoň jeden zástupce, a maximální počet riderů ze země jsou 3, což umožňuje se zúčastnit např. i Čechům, protože by jinak jelo kupříkladu 15 Američanů a na české závodníky by už nemuselo vůbec dojít.

Historie ovšem není ani zdaleka tak zajímavá a uspokojující jako prožitek z jízdy a dopadání triků, doporučujeme tedy vzít nohy na kolečka a jezdit.

Napište odpověď