Z postele na start

Z postele do kuchyně, z kuchyně k počítači, potom zase do kuchyně a tak dále.
To je příklad všedního dne mnoha z nás v posledních měsících. I pro ty aktivnější z nás se začal vymazávat rozdíl mezi víkendem a pracovním dnem. Tato každodenní jednotvárnost může být pro mnoho lidí ubíjející a demotivující. Proto vám nabízíme pár rad a výzev, které vám udělají zajímavější toto nezvyklé a snad už brzy končící období.

Ranní ptáče dál doskáče…

Což takhle využít toho, že ráno nikam nemusíte a trochu si zacvičit nebo se protáhnout? Ranní cvičení je skvělý zvyk i do normálního života. Navíc nemusíte cvičit sami, společné on-line cvičení s přáteli funguje jako dobrá motivace k tomu, proč vstát. Ranní cvičení také člověka pořádně probudí a má do zbytku dne mnohem více energie, než kdybyste ráno začali šálkem kávy. Když už jsme u těch výhod ranního cvičení, měl bych také zmínit bonus v podobě zvýšení hladiny endorfinů nebo kvalitnější spánek.

Najděte si cviky, které vás baví.
Najděte si cviky, které vás baví.

Člověk si to ani neuvědomuje, ale v kovidovém období přicházíme o velkou část každodenního pohybu, jako je cesta do práce, vyjití schodů z metra, nakupování atd. Na druhou stranu jsme získali čas. Ten lze využít třeba k běhu. Na běhu je úžasné to, že člověk k němu nepotřebuje vůbec nic, jak také demonstruje Elisha Nochomovitz, který na svém balkóně uběhl maratón. Pokud jste běžecký začátečník není to samozřejmě jednoduché. Avšak po nepříliš dlouhé době zjistíte, že se těšíte, až budete moci nechat práci prací a příjemným pohybem si vyčistit hlavu od celodenního stresu. Při běhu poznáte místa, o kterých jste ani netušili, že leží ve vašem okolí. A pro část lidí je rozhodující motivací k běhu fakt, že pravidelný běh prospěje vaší postavě.

Když se rozhodnete změnit svůj životní styl teď, má to jednu výhodu. Všude na internetu najdete spoustu tutoriálů, rad a dalších videí, která jejich autoři natočili právě proto, aby podpořili ostatní v dnešní krizi. Jak ale zabránit tomu, abyste po pár dnech a několika propocených tričkách nepřestali, protože „je to přece tak namáhavé“? Abychom si vytvořili návyk, je potřeba pravidelně cvičit alespoň po dobu tří týdnů.

Jak na to?

Máme pro Vás tři tipy na skvělá motivační nakopnutí. Tak tedy:

spartan-race.cz
spartan-race.cz
  • Přihlaste se na závod. Je to výzva, kterou je s blížícím se datem závodů stále těžší ignorovat a na startu už na hledání výmluv není čas vůbec. Ano, závody, stejně jako ostatní veřejné akce, podléhají současným nařízením, ale jenom minimum závodů a dalších sportovních akcí se ruší, většina má pouze posunuté termíny. Třeba překážkové závody pořádané organizací Spartan si teď můžete zaběhnout kdekoliv. Spartan totiž zveřejnil ve virtuální podobě dva své závody, aby si je mohl zvládnout každý ve svých podmínkách.
  • Dalším dobrým tipem je, najít si na cvičení parťáka nebo alespoň s někým své cíle a pokroky sdílet. Nejde o to se vychloubat, ale o to, že jedna věc je vymýšlet výmluvy sám pro sebe a druhá vymýšlet výmluvy pro ostatní.
  • Nejlepší je mít vhodně zvolený cíl. Upřímně – kdy budeme mít více času, naučit se jeden z těch parádních cviků, u kterých lidé vypadají, že na ně nepůsobí gravitace? Důležité je, aby vás naplňování cíle bavilo, ale i to, aby byl navržený s ohledem na vaše možnosti.

Doufáme, že se brzy potkáme na startu. Porazit členy naší redakce je přece ta pravá výzva!

Napište odpověď