Muž, který nejí, ale je stále sytý

Jednoho dne jsme se rozhodli, že se přidáme do debaty s mužem, který se údajně již čtyři roky vyživuje pránou. Jmenuje se Petr Tichý (45) a bylo velice zajímavé s ním pobývat a pozorovat jej, protože na začátku se Vám tomu vůbec nechce věřit, ale když ho člověk chvíli poslouchá, tak se mu začíná chtít uvěřit. Pojďme na chvíli odhlédnout od chybějících vědeckých důkazů a zabývat se tím, jak údajně takový život breathariána vypadá.

Co je to vlastně prána?

Prána je vědecky dosud nepotvrzený styl přijímání energie do těla, při kterém člověk nejí a postupem času nemusí ani pít. Takovému stylu (ne)stravování se říká brathariánství a nelze jej srovnávat s půstem ani s několikadenní hladovkou, údajně do něho totiž vstupujete s potěšením a je i možné, že si ani neuvědomíte, že nejíte.

Při tomto stravování se nemusíte zcela zdržovat jídla – když jste někde ve společnosti, tak je slušné si dát například trochu kávy nebo ochutnat, co hostitel nabízí. Při konzumaci je prožitek chuti mnohem výraznější a pomalejší. Není to, jako když někdo má typický zvyk všechno do sebe rychle naházet a poté se rozvalit na posteli.

Tento životní styl má opačný průběh – nejíte, jste silní a šťastní, ale když si něco malého dáte, jste unaveni. Někdy pránici přestávají i postupně pít, neznamená to ale, že potom už nikdy nic nevypijí. Dokáží totiž údajně přijímat vodu z okolí, například když je venku vlhko, tak mají větší potřebu chodit na toaletu.

O Petru Tichém

Petr Tichý, který před čtyřmi roky vážil 85 kilo, dnes váží už jen 65 kilo. Pokud zhubl 20 kg, není to na jeho postavě vůbec vidět, protože je to svalnatý muž. Do zhublé váhy se podle jeho slov počítá také 7 kg, což jsou údajně živiny z trávicího traktu, které nepotřebuje a zcela je strávil.

Ve svém životě také provozuje tři druhy meditací (Qigong, Wim Hoffovo dýchání a cvičení podle Bruna Gröninga). Jsou to meditace, které dopomáhají k naplnění jeho těla energií. Také posiluje a je velmi aktivní ve fyzických činnostech, při kterých mu pomáhají tyto meditace. Jeho zvykem je chodit pozdě spát a brzo stávat, protože nepotřebuje tolik spánku na odpočinutí. Sám o sobě říká, že rozdává energii lidem kolem sebe, kterou i léčí. Jako příklad uváděl, že jeho spolupracovník byl dříve ponurý alkoholik a po pár dnech začal „zářit“, sám za ním přišel a začal mu říkat, že se cítí mnohem lépe. Tichý mu prý dokázal vysvětlit, že místo, aby vypil celé pivo, může si jen loknout a tím zahnat nezvladatelnou chuť.

Petr Tichý dříve pracoval u policie, ale v současnosti pracuje jako kulisák v divadle, chválí si kolektiv podivínů a divadelní prostředí. Říká, že by práci vůbec dělat nemusel, ale velmi ho baví, a tak jí dělá. Také pomáhá lidem, kteří chtějí přejít na pránu. Každé toto 10denní přecházení probíhá jinak. Je hlavně založeno na tom, jací lidé se ho účastní. I v tomto přechodu lidé mohou jíst, někteří však po pár dnech postupně stravu opouštějí. Jsou zde prováděny již výše uvedené meditace.

Závěrem

Je pozoruhodné, že již asi po tříhodinové debatě s Petrem Tichým člověk cítí silný impuls udělat něco se svým životním stylem. Členové redakce se například rozhodli vstávat dříve a dělat něco dobrého pro svoje tělo, například se tolik nepřejídat a alespoň se trochu zamyslet nad tím, co všechno je kolem nás.

Na vědecké ověření podstaty pránického stravování si však patrně budeme muset počkat.