Hygge – dánský způsob spokojeného života

Hygge je dánské a norské slovo, které pochází ze staré Norštiny, ve které původně znamenalo – pohoda.

Dnešní svět je možná natolik uspěchaný, že si ani nevzpomeneme na chvíli se zastavit a jenom se v klidu nadechnout. Kdy jste se naposledy jen tak zastavili? Na příliš rychlou dobu může reagovat naše tělo psychickým stresem. Stres pak vyvolá špatnou náladu, ve které se topíme. Jak se zbavit špatné nálady řeší velké množství lidí, v knihkupectví jsou celá oddělení zabývající se podobnou tématikou – jak si uklidit v sobě, uspořádat myšlenky, jak relaxovat apod.  Inspirací nám může být dánská cesta hygge…

Kodaň, Dánsko

Hygge je důležitou součástí života pro Dány, je považováno za „definující prvek naší kulturní identity a nedílnou součástí našeho DNA“ uvádí Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, který  je také autorem knihy o Hygge – Prostě šťastný život.

Slovo hygge vyjadřuje umění najít si něco krásného v každém okamžiku a pohodový přístup k životu, pocit uspokojení a pohody z toho, že si užíváme jednoduché věci v životě a obklopujeme se věcmi, které dělají život šťastným a dobrým.

Dánové jsou podle výzkumů jedni z nejšťastnějších lidí na světě a to i přesto, že v Dánsku mají velmi dlouhé zimní období a mnoho tmavých dní, tma trvá  dokonce  až 17 hodin. Lidé v Dánsku se domnívají, že jednou z příčin jejich štěstí je právě životní styl, který je postaven na principech hygge. 

Hygge vyžaduje doslova vědomí, určitou schopnost, nejen být přítomen, ale rozpoznat a užívat si přítomnost.  Musíte se cítit hygge.

Princip hygge

✨Přítomnost – být na chvíli jen tady a teď a užívat si přítomný okamžik, být offline  

✨Pohodlí – nikam nespěchat, zastavit se, zhluboka se nadechnout 

✨Potěšení – jakákoli dobrota, která vykouzlí úsměv na rtech (oblíbené sušenky, kousek dobrého dortu nebo šálek kávy) 

✨Rovnost a Pospolitost a Soulad – snaha vycházet co nejlépe se svým okolím a vytvářet kolem sebe příjemné vztahy

✨Příměří – žádné drama, politiku nechte až na zítra

✨Vděčnost – život je dar, prostě se radujte!  Je dokonce možné, že lepší už to nebude. Nečekejte až k vám radost přijde, ale vyjděte jí vstříc. 

✨Atmosféra – podle Dánů jsou k tomu důležité svíčky :) a tomu také odpovídá roční spotřeba svíček, která činí přibližně 6,5 kg svíčkového vosku na jednoho Dána za rok, je to jednoznačně nejvyšší spotřeba na člověka na světě. Zapálením svíčky jste tedy na dobré cestě k hygge. K atmosféře také patří útulné osvětlení nebo v ideálním případě praskající dřevo v krbu.

Jak na hygge?

Musíte se cítit hygge! Vytvořit vřelou atmosféru, dívat se na film a zapálit si svíčku nebo jen tak posedět s přáteli či rodinou. Užívat si dobrých věcí v životě s dobrými přáteli a najít krásu ve všedních věcech a dnech. 

Příroda je pro nás oporou, nabízí nám místo klidu pro nalezení vnitřní pohody, tím že se nadechneme čistého vzduchu a na chvíli vydechneme a zpomalíme. Příroda nabízí útočiště před světem, neustálým shonem a chaosem, který je přítomen dennodenně ve městě, můžeme zde najít novou inspiraci. Funguje také jako digitální detox. Podle hygge je procházka venku lepší než posilovna. Díky aktivnímu pohybu venku je možné „lenošit“ bez negativního vlivu na zdraví a také si užívat roční období, projížďku na kole, grilování na zahrádce nebo piknik v parku. 

Pesimističtí Češi tvrdí, že hygge pro ně není nic nového, že se tomu říká zdravý selský rozum :)

                                                                                             

Napište odpověď