Fotografování aneb Jak zlepšit svůj um v karanténě

Každý z nás v této době tráví většinu času doma. A i když si to nechceme přiznat, tak den za dnem plyne dál a dál. Hodiny na zdi pořád opakují svůj stálý pohyb po kružnici. A my? My jsme pořád zamotaní do problémů, které se odehrávají za počítačovými obrazovkami.

Ale co takhle si na sebe udělat čas? Jednou se v klidu nadechnout a vydechnout? Načerpat novou inspiraci a chuť do práce? Zkusit něco nového? Zlepšit se v něčem starém?

Foto:Daniel Václav Kratochvíl

To všechno by každý z nás měl dělat nebo o to alespoň dennodenně usilovat. Například já se snažím více spojovat se svým koníčkem fotografování. Hledám nové objekty na focení, snažím se více přemýšlet nad každou fotkou, kterou pořizuji, brouzdám v nastavení a zkouším nové styly fotografie jako je např flatlay. Zároveň se více sbližuji s mým parťákem analogem. Zkouším nové filmy, zkouším vyjádřit ve fotce nějaké konkrétní emoce (které souvisí s daným objektem či scénou) a hledám nové cesty pro umění fotografie.

Ty z vás, kteří rádi fotíte, vyzývám, abyste si na rozvinutí svého koníčku našli čas a prostor a mohli ho zdokonalovat.

Foto:Daniel Václav Kratochvíl

Ať už fotíte čímkoli (zrcadlovkou, bezzrcadlovkou, analogem, polaroidem nebo chytrým telefonem), vsadím se, že je vždy co zlepšovat. Zde vám dám nějaké typy, jak se posunout a jak proniknout více do umění fotografie.

1) Seznamte se více se svým fotoaparátem a optikou (pokud někdo nemá fotoaparát, je úplně v pořádku vzít si svůj chytrý telefon a seznamovat se s ním). Prozkoumejte všechny zákoutí vašeho nastavení, zkuste přenastavovat nějaké parametry a potom se učte, co to dělá. Naučte se korektně exponovat. Seznamte se s rozdílnou hloubkou ostrosti. Prozkoumejte vyvážení bílé (White balance-WB) a pohrajte si s ním v různých světelných podmínkách (když vychází slunko, když je celý den zataženo nebo naopak při pravém poledni), naučte se fotit ve full-manual módu kde vám foťák nedovolí spoléhat se na jeho vychytralost.

2) Objevujte ve fotografii nové styly focení, jako jsou například tyto:

Foto:Daniel Václav Kratochvíl

Makrofotografie

Kde jinde můžete najít tak četný život, jako právě v makro fotografii? Zkuste se projít po zahradě nebo blízkém okolí a vycvičte si oko pro detail. Nacházejte nové rostliny a živočichy a zkuste je zachytit při jejich každodenním životě. A pokud nemáte makroobjektiv, tak hned netruchlete a pro začátek použijte nějakou lupu či zvětšovací sklo.

Portrét/autoportrét

Foto:Daniel Václav Kratochvíl

Pokuste se o zachycení portrétů např. ze své rodiny nebo ze svého okolí. Můžete zkusit i portrét celé rodiny či nějaké velké skupiny. Ale nejlépe se to trénuje na vlastních rodinných příslušnících. Buďto vám věnují čas na portrét, nebo se je pokuste zachytit při jejich práci nebo jejich koníčcích. Ale vždy je fér se jich předem zeptat. Další varianta je (ať už bydlíte sami, nebo s rodinou) zkusit autoportrét nebo portrét vašeho mazlíčka, popřípadě zvířete, které žije ve vašem okolí. Vždy buďte kreativní a nacházejte nové způsoby kompozice, hrajte si se světlem, foťte v různé denní době (výhod slunce, pravé poledne, déšť, západ, mlha atd…).

Foto:Daniel Václav Kratochvíl

Produktová fotografie/flatlay

Osvojením si zásad produktové fotografie/zátiší nebo flatlay si můžete později přivydělat i pár drobných a ty potom použít např. na rozšíření svého arzenálu objektivů.

3) Zůstaňte stále kreativní. Nepropadejte depresi ze situace a každý den se v klidu nadechněte a vydechněte, udělejte si čas sami na sebe a na své koníčky. Protože koneckonců, jestli se chcete v něčem zlepšit (ať už v čemkoli), musíte pro to něco udělat. Ne nadarmo se říká: „Žádný učený z nebe nespadl.“

Napište odpověď