Banksy: Umění jako kritika společnosti

Kdo? 

Banksy je pseudonym pouličního umělce pocházejícího z britské undergroundové scény 90. let a politického aktivisty, jehož díla jsou dražena za téměř milionové sumy, a převážena do soukromých sbírek. Kopie jsou vystavovány všude možně i nemožně. Lidé si je fotí. Nosí je na tričkách a ponožkách. 

Zhruba to málo víme o osobě, která zanechává na zdech, omítkách, budovách a mostech po celém světě graffiti a piktogramy, které svým elegantním, surovým způsobem odkazují na současné politické a sociální fenomény lidské společnosti. 

Existují domněnky o tom, že za skrytou identitou celosvětově proslaveného, kontroverzního umělce je muž středních let. Kolem Banksyho osobnosti je nepochybně závoj jakési mysterie. Rozhovor sám Banksy poskytl jen jednou a to přes anonymní email. 

Co ale víme s určitostí, je, že Banksy se stal nepopiratelně kulturní ikonou dnešní doby a jeho graffiti dávají pouličnímu umění úplně jiný rozměr.

Umění jako kritika společnosti 

Banksyho graffiti jsou častokrát spojením jemných kýčovitých prvků evokující nevinnost s objekty, které nesou význam pravého opaku. Takovéto nepatřičné kombinace květin, dětí, zbraní a vojáků najednou dostávají mrazivý význam satiry, která je právě pro Banksyho tvorbu tak typická. 

Armoured Peace Dove https://www.flickr.com/photos/eddiedangerous/2131727813

Jelikož Banksy tvoří v naprosté tajnosti, nevíme přesně, jak jeho graffiti a obrazy vznikají. Celkový Banksyho šablonovitý styl by se dal asi nejlépe přirovnat k francouzskému umělci Blek la Ratemu. Jedná se o techniku, která vznikla v 60. letech, využívající šablony.

Banksy nám ukazuje absurditu našeho světa, která nám častokrát může připadat  docela obyčejná. 

Jaká byla Banksyho reakce na světovou pandemii? Pomaloval svou vlastní koupelnu…