První pražský telefon a jiná opomíjená výročí

Každé datum má svou vlastní historii, ať už je dobrá, nebo špatná. Každý den, včetně těch květnových, s sebou nese nové vzpomínky a zážitky. Vybrali jsme pět méně známých, avšak pozoruhodných dat, které si v květnu můžeme připomenout.

3. 5. Mezinárodní den svobody tisku V tento den si připomínáme, že by média po celém světě měla být svobodná a nezávislá. Také je to připomínka toho, jak z nich můžeme získávat důležité informace z celého světa. Slaví se nejen 3. května, ale také 20. dubna.

9. 5. 1974 V tento den byl v Praze zahájen provoz metra, a to v úseku Florenc–Kačerov. Jako poslední byl otevřen úsek Dejvická–Nemocnice Motol.

15. 5. 1919 V Čechách se tohoto dne konaly první volby do obecních zastupitelstev. Byly to první takové volby v historii Československa.

21. 5. 1881 Majitel vysočanského cukrovaru, Bedřich Fery, si v tento den nechal zavést telefonní linku, stal se tak prvním obyvatelem Prahy, který ji měl.

24. 5. 1934 Tomáš Garrigue Masaryk se v tento den dočkal svého zvolení na post prezidenta Československé republiky, byl zvolen již počtvrté v řadě. Poprvé se tak stalo 14. listopadu 1918, a poté následující tři volby vyhrál také. Prezidentem byl až do 14. prosince 1935, kdy abdikoval ze zdravotních důvodů.

Napište odpověď