Covid a jeho pozitivní stránky

Už delší dobu ochuzujeme přírodu o její krásu a přišel čas, aby se to změnilo. Když my sami nejsme schopni s tím něco udělat, příroda si musí poradit sama.

Ať už mluvíme o krásně čisté vodě v Benátkách, menších emisích nad Čínou či narození nových mláďat v pražské ZOO, jedno je zřejmé a jasné Covid-19 má i pozitivní vliv na naší planetu a především na přírodu.

Mohli bychom zde vypisovat již výše uvedené italské Benátky a snížení čínských, ale vlastně i celosvětových emisí. To se však dočtete v každém internetovém zpravodajství. V tomto komentáři bych s vámi však chtěl sdílet vlastní pozitivní prožitky, týkající se důsledků opatření proti šíření koronaviru.

První věc, které si všímám, a určitě ji všichni zaznamenali, je menší provoz letadel. To je samozřejmě dobré, pro naší ekologickou stopu, což se pojí s menší spotřebou ropy, ze které se palivo vyrábí. V této návaznosti máme levnější pohonná paliva na čerpacích stanicích, což se pěkně sešlo s ropnou krizí na Blízkém východě.

V této situaci se také vyskytuje více zvířat ve městech nebo na místech, kde se dříve pohybovalo více lidí. Každé ráno mě většinou vzbudil budík nebo slunce, ale nyní se mi stává, že budík je nahrazen zpěvem ptáků. K mnohým omezením můžeme také přičíst větší plodnost ohrožených zvířat v ZOO. To mi přijde dobré, ale když se znovu otevře ZOO, tak nevím, zda zvířata nebudou ve stresu a v důsledku nebude plod donošen.

Zdroj: ZOO Praha

Pozitivní věc asi pro všechny z nás je, že máme mnoho času, který můžeme věnovat své rodině nebo zájmům. Rodiče s dětmi, kteří společně netrávili mnoho času, si mohou hledat novou cestu ke společné konverzaci a lepší komunikaci. Mnoho lidí začalo dobrovolně pomáhat těm, kteří to potřebují. Lidé, kteří mají možnost se věnovat svým zahrádkám, kde si odpočinou od okolního světa a načerpají mnoho sil ze sluníčka a hlavně vitamín D, který posiluje imunitu a potřebujeme ho všichni. Fenoménem je, že každý člověk začal vnímat jinak čas. Zdravotníkům začal čas ubíhat mnohem rychleji, protože mají hodně práce, ale naopak lidé, kteří nevědí co s časem, mají prostor pro přemýšlení nad sebou samými.

Na závěr bych chtěl upozornit na to, že tuto situaci nemusíme brát černě. Mnoho lidí si uvědomilo, co vlastně od života očekávají nebo naopak co je nenaplňuje a chtěli by to změnit. Momentálně začínám svůj vlastní projekt na naší zahradě. Pokouším se zrealizovat japonskou zahradu a jsem sám zvědav, jak to dopadne.

Zdroje

Napište odpověď